Jak to bylo "poprvé" s Lensbaby?
- Marcela Vaňhová
- 14. 10. 2014
- Minut čtení: 3
Aktualizováno: 7. 9. 2023
A JAK TO BYLO "POPRVÉ"?

Lensbaby jsem dostala na testování v době, kdy se začaly prodávat moje nejoblíbenější květiny – tulipány. V podstatě všechno jsem odzkoušela právě na nich. Jejich barevnost a rozmanitost byla úchvatná a jak se ukázalo, pro práci s Lensbaby ideální. Na některé scény ale ani tulipány nestačily, a tak v mých galeriích naleznete nejen tulipány, ale i fotografie z krajiny a různé detaily.
Na tomto místě bych také chtěla poděkovat laskavému sponzorovi - firmě www.vylohy.cz která mne zásobovala stále novými tulipány:-).

Myslela jsem si, že jsem tak šikovná, že „nafotím cokoli“. Jaké bylo moje překvapení, že nikoli a že si budu muset o Lensbaby opravdu něco přečíst.
Fotograf s běžným okruhem vědomostí totiž nemá představivost, která by fungovala s Lensbaby… Klasicky vzdělaný fotograf zná pojem měření, ostření, rámování, kompozice a hloubka ostrosti. Ale pokud fotografujete s Lensbaby, musíte přidat i něco jako „snění“, protože exaktní standardy, které máte pod kůží, se zcela míjí účinkem!
Navíc, u fotografií pořízených s Lensbaby hledáte hlavně atmosféru, náladu, obrazovou výpověď na hranici virtuality, prostě výsledný efekt je na míle vzdálen tomu, co jsem doposud fotila a co běžně fotí většina fotografů. Při fotografování je prostě nutné vše vyzkoušet.
První, co vás postihne, je absence hodnoty clonového čísla v hledáčku a s tím spojený problém, jak změřit expozici. Někdy funguje priorita clony celkem dobře, hodnota clony je „nula“, nicméně měření fotoaparátu vyhodnotí jas scény správně. Pro opravdovou tvůrčí kontrolu však doporučuji, měřit a stanovit expozici ručně v manuálním módu. Kromě naprosté svobody práce se světlem, kterou využijete i v běžné fotografické praxi máte naprostou kontrolu nad veškerým děním i zde.
Dalším oříškem pro nové uživatele může být absence autofokusu, tedy automatického ostření. Přestože objektivy nemají autofokus, je možné si ho na fotoaparátu nechat nastavený a v hledáčku problikne indikace zaostření na centrální ostřící bod. Je to dost šikovné a pomůže to v začátcích orientovat se v práci s objektivem. Ti, kteří jsou zběhlí v práci s manuálním ostřením, například u makroobjektivů, budou mít krátký náskok před ostatními!

Bez základních technických pravidel se však nikdo neobejde, ale nebojte se, ono jich zase tolik není!! Je vidět, že pustit se na tenký led s podobnou hračkou není až tak jednoduché. Čerpala jsem opět převážně z Digiareny a ze stránek Lensbaby. Ale pořád platí, že nejlepší je všechno vyzkoušet, protože jednou vidět je lepší, než desetkrát číst! Přestože jsem si přečetla veškeré možné technické specifikace, chytřejší jsem nebyla. Zato jsem si ujasnila, co s čím mohu kombinovat a jaký efekt to bude mít.
Z technických specifikací je tedy nejdůležitější vědět, že objektiv vychází z ohniskové vzdálenosti 50mm na FF, což znamená 75/80 mm na APS-C čipu. Clony je nutné vkládat manuálně, ostřit také. Autofokus fotoaparátu je vesměs vyřazen z provozu, nicméně může indikovat zaostření. U některých fotoaparátů je nutné nastavit v menu možnost „fotografovat bez nasazeného objektivu“, jelikož se objektivy Lensbaby prosty jakékoliv elektroniky do systému nepřihlásí.
Říkám odzkoušet – ano, to je cesta, na jejímž konci je kýžený výsledek. Kombinovat objektivy, nasazovat optiky, vkládat clony a fotit, fotit a fotit.
Nikde neexistuje žádný návod, jak a pomocí čeho vytvořit nějaký efekt. Jsou dané technické možnosti, ale kreativitu nechává právě Lensbaby na uživatelích. A tak vznikají unikátní snímky, protože si prostě nikdy nemůžete zapamatovat, jak jste snímku docílili. Stačí malé vychýlení a už vše vypadá jinak. V tom je ta neopakovatelnost fotografií pořízených Lensbaby jedinečná.

Ano, nic pro technokraty a šťouraly, kteří řeší pouze kde je fotografie ostrá, zdali má správný histogram a jestli není v tmavých pasážích šum. Nicméně i ostrou fotografii lze bez problémů pořídit. Záleží pouze na významu slova „ostrá“. Zdali je fotografie ostrá, nebo ostrá jak břitva není u fotografií z Lensbaby podstatné.
Jak jsem již psala minule, toto je jiný, vyšší fotografický level. Lépe řečeno jiný hodnotový systém. U těchto obrázků je vždy rozhodující celkové vyznění snímku. A břitká ostrost se separovaným bokehem vám u těchto fotografií plytkost obsahu nezachrání! Zde můžete okouzlit, lépe řečeno být okouzleni pouze vyzněním celku.
Na to je třeba vystoupit z posedlosti perfekcionalismem a patřit do skupiny lidí, kteří mají například rádi řemeslné výrobky, protože nikdy nejsou dva stejné. Každý je originálem, protože vznikly ručně. Lidská ruka není NC stroj, který řeže stále stejně… Lidská ruka může být celkem přesná, ale ne absolutně…
A v tom – dle mého cítění – spočívá jedinečnost všeho, co stvoří člověk vlastním umem, bez technických udělátek, která „pouze drží v ruce“.
Tím samozřejmě nechci říci, že fotit s Lensbaby může jen nihilista! Ale je třeba na počátku zvážit, zdali je to ten výrazový prostředek, který hledám, který mne někam posune a zdali jsem ochoten/ochotna cestu podstoupit!

Comments