top of page
Obrázek autoraMarcela Vaňhová

Jak se žilo v Holešovicích

STARÁ ŠKOLA

V Holešovicích byla škola už v 17. století, ne-li dříve.

V Libni byla škola už někdy kolem r. 1592.

O stavu místní školy a o příjmech tehdejšího kantora se píše ve zprávě v roce 1727. Škola je v jedné chalupě a učitel neměl nic, kromě 3 zlatek za pohřby a co dostal při koledě.

Děti měly ve škole velmi špatné výsledky, o čemž svědčí v mnoha zápisech podpisy třemi křížky.

Ona také škola byla takovou Popelkou a učitel na vsi býval stavěn na úroveň s čeledí.

Jelikož se ani v roce 1766 neprosadila malá mzda pro učitele, ty se tu často střídají a úroveň vyučování tím velmi trpí.

Nakonec se ale vrchnost z obce pražské slitovala a libeňskému učiteli přidala. Vyučuje se i němčina.


Koncem 18. století byla v Holešovicích česká škola a bylo vyučováno v zimním semestru a v lednu byly veřejné zkoušky.

Učilo se náboženství, krasopis, počty, němčina, pravopis, sloh, geometrie, stavitelství, kreslení a zeměpis rakouské monarchie. Byla klasifikována i výslovnost. Školné se platilo týdně - v I. třídě 1 krejcar, ve II. 1 1/2 krejcaru a v III. 2 kr. Dokonce jsem se dočetla, že za to, že rodiče neposílali děti do školy jim mohla být udělena pokuta ve výši dvojnásobného školného a dokonce mohli být povoláni k obecné práci.

Stará holešovická škola byla umístěna v domku č. 54/82. Po roce 1850 byly najímány k této škole místnosti pro pobočky v domech soukromých v čísle 21, 25 a 100. Pro dívčí a mateřskou školu, založenou v roce 1882 byl zakoupen dům č. 265.



Hlavně z matrik fary bubenečské známe jména holešovických učitelů od r. 1696 - Růžek, Silný, Kes, Wald, Khür, Vlach, Kopřiva, řídícími učiteli byl Srb, Kuneš, Vrba, Kraus a Šulc. Na dívčí škole byl řídícím učitelem v letech 1881 - 83 Antonín Preininger.




Zdroj: Rukopis Antonína Bukovského, ředitele reálky v Praze



Comentários


bottom of page