Jindřich Vaňha rozvíjel svoje obchodní impérium po celé republice.
Podařilo se mi získat informace o třech takových prodejnách a rybích bufetech v Hradci Králové, Kolíně a Pardubicích.
Všechny prodejny měly svoje speciální logo.
KOLÍN
V Kolíně sídlila Vaňhova rybárna na adrese Karlovo náměstí 7, Dům u Zlaté štiky.
Dobové obrázky z Kolína
PARDUBICE
O prodejně v Pardubicích nám více informací. Vnuk dalšího z bratrů Vaňhových prof. Antonína Vaňhy, pan Otakar Vaňha mi poskytl i několik krásných fotografií.
Otec Oty též Otakar, pracoval nejdříve v pražské Vaňhově rybárně. Pak ale v Pardubicích pan vedoucí vytvořil manko a tak Jindřich Vaňha poslal právě Otakara do Pardubic, aby tam udělal pořádek. Ten tam už zůstal a provozoval bufet až do znárodnění. Sídlila na adrese Na zeleném 16.
HRADEC KRÁLOVÉ
Rybárna byla na rohu Mostecké ulice(ale nevím na kterém), později tam byl samoobslužný bufet a výčepní p. Vacek, potomek majitelům restaurace " Pod věží" před znárodněním a vedoucí paní Zelinková, spolumajitelka restaurace U Zelinkû v Kuklenách před znárodněním.
PLZEŇ
Vaňhova rybárna se nacházela na Hlavním náměstí 343. Nynější adresa: náměstí Republiky 358/33, Plzeň-Vnitřní Město. Budova s číslem popisným 343 byla zbourána v roce 1968 a na jejím místě byla postavena budova nová - hotel nyní Central, dříve Ural, předtím Central a ještě předtím U zlatého orla.
KLADNO
Hlavní tř. 102, dnes T. G. Masaryka a ČSOB
TÁBOR
č.p. 830 - už neexistuje, ale podle adresářů to bylo na Husově náměstí. Dům zřejmě stál na místě dnešního autobusového nádraží.
Už mi chybí jen Moravská Ostrava.
Pražské provozovny se nedochovaly vůbec, alespoň některé domy jsem našla na mapě.
Na Můstku 1, Praha 1
Francouzská /dříve Bismarckova/ 56, Praha 2
Na Poříčí 38, Praha 1
Plzeňská 50, Praha 5
Bělehradská 35, Praha 2
Václavské náměstí 35 /prodejna/
Václavské náměstí 43 /restaurace a bufet/
Restaurace ve Stromovce "U Bukovských", Praha 7
V roce 1916 se Jidřich pustil do podnikání a v budově bývalého zemědělského poplužního dvora čp. 21 v pražské Stromovce /dvůr byl na místě dnešního Planetária/, který byl roku 1890 přeměněn na restauraci nájemcem dvora Josefem Bukovským. Zde Jindřich začal provozovat první podnik.
V oboře Stromovka vyrostla restaurace zvaná U Bukovských, později zbořená kvůli stavbě planetária. Vznikl Československý rozhlas a přímo z restaurace začal přenášet koncerty vojenských orchestrů do přijímačů všech svých předplatitelů. Hudba k podniku skutečně neodmyslitelně patřila, nejednou se zde sjelo několik vojenských orchestrů, aby pod taktovkou jediného dirigenta odehrály tzv. “monstr koncerty” - jak byly dobově označovány, předchůdce dnešních rockových festivalů. Říkalo se jí také "dupárna". S tanečním parketem a orchestrem nabízela bohatý sortiment rybích pochoutek a stala se pro Pražany vyhledávaným místem. Restauraci “U Bukovských” provozovala rodina Jindřichovy švagrové Růženy Bukovské, která patřila k neméně slavné holešovické rodině. Restaurace se pyšnila samoobslužným rybím bufetem.
A kdo byla rodina Bukovských?
Nájemce poplužního dvora si totiž vzal jednu ze sester Karla Velkého Vaňhy/otce Jindřicha Vaňhy/ Alžbětu Vaňhovou. A tak se propojily dva velké podnikatelské světy.
Nenašla jsem dům v Nuslích, Táborská 64 a v Libni, Primátorská 10. Adresa na Smíchově "U Anděla" také nevím, kde by mohla být.
Tohle všechno patřilo pod správu firmy Jindřicha Vaňhy se značkou "Vaňhova rybárna".
Jindřichův bratr, Jan Vaňha, který vlastnil firmu "Bratři Vaňhové" provozoval dalších osm obchodů v Praze.
Do roku 1927 žije a pracuje u otce Karla "Velkého" Vaňhy na kapřích sádkách a ve velkoobchodu s rybami v Palackého ulici/dnešní Varhulíkové v Praze 7/. Obchodovali s rybami všeho druhu, sladkovodními, konzervovanými, rosolovanými, pečenými a smaženými. V roce 1916 zakládají spolu s Jindřichem firmu "Bratří Vaňhové", a od roku 1932 se majitelem firmy stal Jan Vaňha a Jindřich zakládá firmu "Vaňhova rybárna".
Ulice Montgomeryho 40 /dnešní Dejvická/ Praha 6
Třída krále Jiřího 400 / dnešní Milady Horákové, Praha 7/
Uralská 690, Dejvice, Praha 6
Palackého třída 14 /dnešní Partyzánská a Varhulíkové/ Praha 7 už neexistuje.
Pražské prodejny se nacházely i ve Vodičkově ulici v pasáži Světozor, ve Staroměstské tržnici /rybí stánek č. 52/, v Karlínské tržnici a na Letenském tržišti na Praze 7.
Ilustrační foto Staroměstské tržnice - zdroj: Pražský archiv
Tržnice na Letenském náměstí v Praze na Letné. Zdroj Aukro
Podívejte se na další články na BLOGU.
Comments