top of page

Rod Karla "Velkého" Vaňhy

  • Obrázek autora: Marcela Vaňhová
    Marcela Vaňhová
  • 22. 5. 2021
  • Minut čtení: 3

Aktualizováno: 24. 9. 2023

KAREL "VELKÝ" VAŇHA, nar. 1853

Ráda bych začala psát o této výjimečné rodině, ze které vzešlo několik slavných jmen, ovlivňujících historii jak Prahy, tak v podstatě celé republiky. Všechny informace, co jsem nastudovala při svém genealogickém bádání mohu potvrdit, opírala jsem se také o významná svědectví žijících vnoučat a pravnoučat a pamětníků, kteří se mnou ochotně spolupracovali.


Podle genealogických výzkumů Vaňhové/Waňhové/Vainhové obývali břeh Vltavy už zřejmě od 15. století. Z té doby ale neexistují žádné matriky. Ty se začaly psát až ve století sedmnáctém.

Prvním Vaňhou, dle záznamu pana Bukovského byl Václav Vaňha ze Stodůlek a jeho žena Johana za 750 kop. V roce 1628 koupil stavení č. 49 - 50, které obýval rod Pernoušků. 1678 přistavěl Jiří Vaňha dům č. 51, kterého se ujal v r. 1728 Karel Vaňha a po něm 1742 žena Dorota a po ní jeho syn Jiří. Dlouho se říkalo Vaňha Pernoušek, podle chalupy.

Mně se podařilo najít zápis z roku 1745, kdy si 3. října bere Carolus Waňha Annu Zvěřinovou. Dále zápis týkající se jeho otce a jeho ženy Dorothey, kteří se narodili kolem roku 1690. Podle dalších nálezů je Carolus Waňha přímý předek našeho Karla Velkého Vaňhy, o jehož rodině bude celý tento článek. Dle rukopisu Ant. Bukovského, který sledoval vývoj osídlení Holešovic mám doloženo, že můj nález je správný a dokonce tam jsou další jména, která už bohužel v matrikách nenajdu. V roce 1822 - 57 zde žije Jiří Vaňha se ženou Alžbětou Habětínovou a po něm od 1857 se o stavení s číslem 120 stará dcera Kateřina s manželem Františkem Frantou. Dědiců bylo však více a tak se to dělilo a dělilo.. až se to prodalo. Poslední záznam je z r. 1911 kdy místo vlastnila akciová společnost papírnická z Brna. Č. 50 koupil r. 1820 hospodář Plichta.

Vaňhové vždy byli rybáři a potom obhospodařovali holešovické přívozy. Přívoz Holešovice – Pelc-Tyrolka): poprvé doložen 1885, naposledy 1939. Dolní holešovický přívoz (Staré Holešovice – Troja): nějakou dobu od roku 1902, pak znovu doložen 1958. Oba byly Karla Velkého Vaňhy.

Vaňhové toto místo obývali od nepaměti. Území kolem vody vlastnily dle indikačních skic z r. 1840 rodiny Chrdlů, Bukovských a Doležalových. Všichni se ocitají i v našem rodokmenu a spojují tak velká podnikatelská impéria.

V roce 1853 se ve statku Vaňhů narodí Karel "Velký" Vaňha. Proč “Velký”? Domnívám se, že podle místa, kde se narodil - Velké Holešovice, viz záznam v matrice. Tenhle rybář postupně povýšil lásku k rybaření na celoživotní úspěšné podnikání. Založil v Holešovicích kapří sádky, byl majitelem restaurace a obchodů a dvou přívozů.

Karel a Alžběta s dcerami Růženkou a Alžbětou Lidmilou

15. února 1876 si bere Karel Velký Vaňha za ženu Alžbětu Buriánovou, tehdy ještě nezletilou. Bětuška byla v té době už v šestém měsíci těhotenství a v květnu se jí narodí první syn Josef.


Alžběta bude rodit 21 let! Z tohoto spojení vznikne 14 dětí, tři zemřou záhy po narození.


Dva hoši padnou v I. sv. válce, Otto je pohřben v Albánii, František v Rusku. Pamětní cedulky jsou umístěné na čestném voj. pohřebišti na Olšanech.


Karel se rozhodne pro velkopodnikání a zakládá první kapří sádky. Zároveň nechává svého syna stavět reprezentativní vilu v Troji/dnešní Povltavská 22/. Vznik Vaňhovy restaurace a rybárny se datuje ke konci 19. stol. r. 1908.

Společně s prvními kapřími sádkami byla součástí budoucího “rybího impéria” Karla Vaňhy a obrovským úspěchem.

Stala se brzy velmi vyhledávanou restaurací.

Vila po dokončení výstavby sloužila jako výletní restaurace Na Rybárně.

Zahrnovala v přízemí vily lokály, výčep, kuchyň a sociální zázemí. Dále byl na pozemku objekt kuželny a taneční sál. Celá zahrada byla také využívána pro stolování. V prvním podlaží byl byt majitele restaurace s rodinou. Ve druhém patře bydleli nájemníci a zaměstnanci restaurace.


V roce 1917 kupuje vilu rodina Hanzlíkova a pokračuje v provozování restaurace až do roku 1952. Od toho roku slouží dům pouze na bydlení a zůstala až dodnes Hanzlíkům.

Vaňhovy kapří sádky






Karel Velký Vaňha se účastnil v roce 1895 Národopisné výstavy českoslovanské

v “Rybářské chalupě” kterou postavil jeho syn Josef.

Na obrázku je dochovaný ubrousek, s malbou staré rybárny, která byla umístěna i v první restauraci Jindřicha Vaňhy na Václavském náměstí. Vznikl podle ní i obraz od F. X. Diblíka v roce 1934, který je stále ve vlastnictví rodiny Jana Vaňhy. Karel měl pronajatý rybník ve Stromovce a údajně si pronajímal i některé jihočeské rybníky.


Reklama z r. 1896

Karel také nechal postavit pro svou mnohočetnou rodinu dům v Holešovicích. Jeho pozůstatky jsme mohli vidět ještě v roce 2018 v areálu panelárny Holešovice. Sloužil jako ubytovna pro zaměstnance.

Pro ilustraci, jak velká byla rodina Vaňhů, přidávám úmrtní oznámení o smrti matky Karla Velkého Vaňhy v r. 1898. Všechna vnoučata dole dokazují, že každá rodina čítala nejméně 9 potomků. Prozatím mám v rodokmenu zhruba 270 osob jen z této linie.




V roce 1923 umírá Karlova žena Alžběta.

Karel Velký Vaňha umírá v roce 1927 a oba jsou uloženi v rodinné hrobce na Olšanech.










Comments


© 2020 by MarVan. Všechna práva vyhrazena.

bottom of page